Czy należy myć twarz rano?
Myć twarz rano, czy nie myć? Oto jest pytanie. Pytanie, które budzi bardzo dużo kontrowersji.
Zdania dermatologów i kosmetologów na ten temat są podzielone. Część z nich uważa, że mycie twarzy o poranku z użyciem pianki czy żelu jest obowiązkowe, podczas gdy inni mówią, że w ściśle określonych sytuacjach nie jest to konieczne. Chcę, abyś wiedziała, że w tym poście nie zamierzam przekonywać do żadnej z tych opcji. Chcę przedstawić Ci możliwości i rozwiązania, a to Ty wybierasz co jest dla Ciebie dobre.
Kiedy absolutnie nie polecam rezygnować z mycia twarzy o poranku?
- Jeżeli masz cerę tłustą,
- jeżeli masz cerę trądzikową,
- nie masz cery trądzikowej, ani tłustej, ale budzisz się i na twarzy widzisz widoczną warstewkę sebum (może się tak dziać w zależności od różnych czynników zewnętrznych takich jak temperatura, czy też wewnętrznych, np. miesiączka)
Kiedy możesz zrezygnować z mycia twarzy o poranku?
- Jeżeli masz cerę suchą,
- jeżeli masz uszkodzoną barierę hydrolipidową,
- po przebudzeniu masz uczucie czystości, nie widać warstewki sebum.
W pewnym momencie rezygnacja z mycia twarzy detergentem rano BARDZO poprawiła stan mojej cery. Dlatego własnym doświadczeniem mogę powiedzieć: jeżeli czujesz, że mycie rano Ci nie służy, to nie daj sobie wmówić, że jest inaczej, bo “tak trzeba”:).
Jak odświeżyć twarz rano bez użycia detergentu?
W wypadku, w którym postanawiasz zrezygnować z pianki/ żelu o poranku polecam odświeżać cerę rano samą wodą.
- Opłukujesz twarz letnią wodą
- Osuszasz ręcznikiem do twarzy
- Aplikujesz pielęgnację
Pro tipy dla cer suchych i z uszkodzoną barierą hydrolipidową
Z racji faktu, że rezygnację z mycia detergentem o poranku poleca się głównie w przypadku, w którym masz cerę suchą lub uszkodzoną barierę hydrolipidową dzisiaj podam Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci szybciej dobrze nawilżyć cerę.
- Produkty pielęgnacyjne zawsze aplikuj na lekko wilgotną skórę
Jest to chyba jeden z najprostszych tricków, a jednocześnie najbardziej skutecznych :). Kosmetyki aplikowane na lekko wilgotną cerę będą lepiej się wchłaniać, a co za tym idzie- lepiej nawilżać.
- Zrezygnuj z płynów micelarnych. Zamiast nich do demakijażu wybieraj masła/oleje.
Skóry suche, czy z uszkodzoną barierą hydrolipidową mają niedobór tłuszczów (lipidów), dlatego w każdym kroku pielęgnacyjnym warto zwracać uwagę na jak najmniejszą ingerencję w płaszcz wodno-lipidowy. Tyczy się to również pierwszych kroków Pielęgnacyjnego Rytuału Wieczornego- czyli demakijażu i oczyszczania. Płyny micelarne potrafią być łagodne, ale aby zmyć makijaż tego typu produktem musisz użyć do tego płatków higienicznych, a to wiąże się z pocieraniem i tak nadwrażliwej już skóry twarzy. W przypadku kosmetyków na bazie oleju nie ma tego problemu. Masła i oleje zatem będą najłagodniejsza opcją do pierwszego etapu pozbycia się make-upu.
- Przyjrzyj się produktom dla osób z AZS
Atopowe zapalenie skóry to choroba, w której bariera hydrolipidowa skóry jest naruszona, a przez to cera jest bardzo wrażliwa. Kosmetyki do skór z tą przypadłością są formułowane na bazie składników wyjątkowo delikatnych, nawilżających i natłuszczających. Jeżeli jesteś w punkcie, w którym Twoja cera jest w skrajnym stanie przesuszenia, zainteresuj się właśnie takimi pozycjami!
Jestem ciekawa, czy Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na przesuszoną skórę?
Dajcie znać w komentarzach!
Buziaki,
Martyna
Dodaj komentarz