Nawilżenie vs nawodnienie skóry
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jaka jest różnica między nawilżaniem skóry, a jej nawodnieniem? Czy picie wody i codzienne nakładanie kremu nawilżającego ma na celu to samo? Jak utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia i nawodnienia? Jak woda wpływa na jakość naszej cery oraz na nasz organizm?
Woda to życie, zdrowie, piękno. Każdy z nas bez wyjątku potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednie nawilżenie skóry sprawia, że na dłużej pozostaje ona piękna, młoda i zadbana. Skóra szybko potrafi się odwodnić, a tym samym stracić swoją jędrność, elastyczność i blask.
Wiele czynników zewnętrznych takich jak niekorzystane warunki atmosferyczne, duże wahania temperatur, długie gorące kąpiele, klimatyzacja, ogrzewanie, złej jakości ubrania, mają wpływ na jakość naszej skóry. Utrata wody odbija się najszybciej na naszej twarzy.
Przez brak prawidłowego nawilżenia skóra szybciej się starzeje, wiotczeje, a zmarszczki są bardziej widoczne. O odpowiedni poziom nawilżenia i nawodnienia skóry powinniśmy dbać cały czas, bez względu na pory roku, aby zapewnić sobie zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu oraz jak najlepszą jakość naszej skóry.
Źle nawilżona skóra nie potrafi prawidłowo bronić się przed szkodliwymi czynnikami i jest bardziej podatna na szkodliwe działania wszelkich zanieczyszczeń środowiska, a także wolnych rodników. Pierwszymi oznakami złego nawilżenia i nawodnienia skóry jest uczucie napięcia, zaczerwienienia oraz swędzenia. Biały, łuszczący się naskórek to już kolejny etap i nasz poważny sygnał ostrzegawczy.
Nieodpowiednio nawilżona i nawodniona skóra staje się błyszcząca. Jest to reakcja obronna organizmu przed dalszym wysuszaniem. Gruczoły łojowe podejmują wzmożoną pracę, aby temu zapobiec. Często w takich sytuacjach pojawiają się lub pogłębiają problemy z różnymi wypryskami i trądzikiem.
Jak temu zapobiegać? Dowiedzmy się, czym jest odpowiedni poziom nawilżenia i nawodnienia organizmu oraz jak utrzymać go w na prawidłowym poziomie.
Nawilżenie
Jego celem jest możliwie jak najlepsze spowolnienie ucieczki wody z wnętrz skóry. Produkty, które za to odpowiadają, tworzą na zewnątrz naskórka barierę, która ma nie dopuścić do przesuszania i skutecznie zatrzymać wilgoć w naszej skórze. Niektóre składniki kosmetyczne potrafią bardzo skutecznie zapobiegać jej odparowaniu i zmniejszyć ryzyko wysuszenia. Tak naprawdę, zdrowa skóra powinna sama o to zadbać, jednak warto ją w tym wspomagać, aby zapobiegać czasami nieprzyjemnym przesuszeniom skóry.
Nawodnienie
To nic innego jak uzupełnianie niedoborów wilgoci wewnątrz skóry. Takie składniki przenikają dużo głębiej do wnętrza skóry i mają za zadanie przyciągnąć i związać wilgoć ze skórą. Jeśli odczuwasz ciągłe przesuszenie mimo, że natłuszczasz i nawilżasz swoją skórę, możliwe jest, że Twój organizm potrzebuje gruntownego nawodnienia.
Nawilżenia zapobiega ucieczce wody z naskórka, by zatrzymać wilgoć w skórze i chronić jej naturalny płaszcz lipidowy, natomiast nawodnienie polega na uzupełnieniu wilgoci wewnątrz skóry. Nawodnienie powoduje głębokie przenikanie wody do wnętrz skóry i utrzymuje ją we właściwym napięciu.
Najprostszym i najtańszym sposobem, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom nawodnienia jest oczywiście spożywanie odpowiedniej ilości płynów, czyli co najmniej 2 litrów samej wody dziennie. Taka ilość wody zapewni nam nie tylko odpowiedni poziom nawodnienia, ale również sprawi, że dzięki niej nasz organizm znaczniej szybciej i lepiej będzie oczyszczał się z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii.
Ważne jest również zadbanie o uszczelnienie naskórka. Tutaj z pomocą przychodzą kwasy omega -3 oraz -6, a także kwasy tłuszczowe, które biorą udział w tworzeniu ceramidów, tworzących na powierzchni skóry szczelny mur ochronny broniący skórę przed utratą wilgoci.
Jakich składników szukać w produktach?
Pamiętaj, aby do swojej pielęgnacji wprowadzić odpowiednie kosmetyki wiążące wodę i chroniące naturalną barierę ochronną naszej skóry. Najlepiej zabezpieczajmy się od wewnątrz utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia, ale również starajmy się stworzyć silny mur zapobiegający jej odparowaniu na zewnątrz.
Kwas hialuronowy – najbardziej znany i często wykorzystywany przez producentów kosmetyków składnik, który dba o odpowiedni poziom nawilżenia naszej skóry. Przenika w głąb skóry i potrafi wiązać cząsteczki wody, co szybko i wyraźnie przekłada się na wyższy poziom nawodnienia skóry.
Gliceryna to kolejny składnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Spełnia ona podobną funkcję do kwasu hialuronowego. Posiada zdolność wiązania wody w skórze, dlatego jest polecana przy problemach z odwodnioną skórą.
Kwas mlekowy w niskich stężeniach wykazuje działania nawilżające oraz nawadniające skórę. Jest on składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego.
Chcesz być zdrowa i zachować młodość oraz świeżość na długo? Zawsze miej przy sobie butelkę wody. Niech woda stanie się Twoim ulubionym napojem, a z jej picia uczyń swój własny, całodzienny rytuał. Jeśli szklanka wody jest dla Ciebie zbyt nudna zawsze możesz użyć swojej wyobraźni by umilić sobie jej spożywanie.
Ja uwielbiam pić wodę z plasterkiem cytryny lub zmrożoną truskawką, w wielkim kieliszku do wina. Taki kieliszek sprawia świetne wrażenie estetyczne, a jego picie daje mi ogromną radość. Nie dość, że jest to bardzo eleganckie to doskonale wpływa na mój organizm. Moja skóra dostaje to czego potrzebuje i to w czystej postaci, a ja jestem zadowolona bo ze zwykłego picia wody stworzyłam dla siebie elegancki rytuał. Chic!
Taka harmonia wewnątrz i na zewnątrz zapewni naszej skórze najlepszy poziom nawodnienia i nawilżenia. Wszystko będzie ze sobą współgrało, a nasza skóra będe zadbana i zabezpieczona. Będzie miała wszystko czego jej potrzeba i odwdzięczy nam się cudownym zdrowym wyglądem i naturalnym, promiennym blaskiem. Zatem- do dna!
Dodaj komentarz